Vodíkový slovník

Hledat termíny ve slovníku
TermínDefinice
Nabídková zóna

[bidding zone]

Nabídková (někdy též obchodní) zóna je koncept používány v elektroenergetice; v souvislosti s výrobou obnovitelného vodíku se objevuje např. ve směrnici RED a příslušných delegovaných aktech. Konkrétně se jedná o geografickou oblast, v jejímž rámci dochází k obchodu s elektrickou energií bez přidělené kapacity (důležité pro přeshraniční obchod s elektřinou), a které jsou zpravidla definovány hranicemi členského státu.

Další informace viz Geografická korelace, Obnovitelný vodík či Delegovaný akt

 

NAP CM

[Národní akční plán čisté mobility]

NAP CM vychází ze Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/94/EU o zavádění infrastruktury pro alternativní paliva, která v případě elektromobility a zemního plynu (a částečně rovněž vodíku) stanoví členským státům povinnost rozvíjet příslušnou infrastrukturu dobíjecích a plnicích stanic. NAP CM stanoví požadavky na výstavbu plnicích a dobíjecích stanic s časovým horizontem do roku 2030. V dubnu 2020 byla v ČR schválena aktualizace NAP CM, ta reaguje na dosavadní postup plnění, nové výzvy v této oblasti a reflektuje i nejnovější vývoj legislativy EU. Aktualizovaný plán se nově zabývá i rozvojem bezemisní mobility v nesilničních druzích dopravy. Dokument obsahuje aktualizované cíle počtu vozidel na jednotlivá alternativní paliva a rozsahu doprovodné infrastruktury v České republice k roku 2030. Aktualizovaný NAP CM viz tisková zpráva Ministerstva dopravy ČR.

Další informace viz AFIR či Plnicí stanice

Nařízení o průmyslu pro nulové čisté emise

[Net-Zero Industry Act, NZIA]

Nařízení o průmyslu pro nulové čisté emise je součástí průmyslového plánu spadajícího do tzv. Zelené dohody pro Evropu. Cílem nařízení je pokrýt 40 % potřeb EU v oblasti produktů strategických technologií, jako jsou elektrolyzéry pro výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů, solární fotovoltaické panely, větrné turbíny, baterie a tepelná čerpadla, z produktů vyrobených v Evropě. Nařízení bylo přijato v květnu 2024.

Další informace viz Elektrolyzér, Obnovitelné zdroje energie, Net-zero či Zelená dohoda pro Evropu

Národní akční plán čisté mobility

[NAP CM]

NAP CM vychází ze Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/94/EU o zavádění infrastruktury pro alternativní paliva, která v případě elektromobility a zemního plynu (a částečně rovněž vodíku) stanoví členským státům povinnost rozvíjet příslušnou infrastrukturu dobíjecích a plnicích stanic. NAP CM stanoví požadavky na výstavbu plnicích a dobíjecích stanic s časovým horizontem do roku 2030. V dubnu 2020 byla v ČR schválena aktualizace NAP CM, ta reaguje na dosavadní postup plnění, nové výzvy v této oblasti a reflektuje i nejnovější vývoj legislativy EU. Aktualizovaný plán se nově zabývá i rozvojem bezemisní mobility v nesilničních druzích dopravy. Dokument obsahuje aktualizované cíle počtu vozidel na jednotlivá alternativní paliva a rozsahu doprovodné infrastruktury v České republice k roku 2030. Aktualizovaný NAP CM viz tisková zpráva Ministerstva dopravy ČR.

Další informace viz AFIR či Plnicí stanice

Net-zero

[uhlíkově neutrální]

Je stav, kdy daný proces dosáhne 100 % omezení vypouštění emisí skleníkových plynů do atmosféry, zpravidla dosažený přechodem k obnovitelné či jaderné energii v sektorech energetiky, průmyslu a dopravy.

Další informace viz Emise skleníkových plynů, Obnovitelné zdroje energie, NZIA či Zelená dohoda pro Evropu

Net-Zero Industry Act

[NZIA, Nařízení o průmyslu pro nulové čisté emise]

Nařízení o průmyslu pro nulové čisté emise je součástí průmyslového plánu spadajícího do tzv. Zelené dohody pro Evropu. Cílem nařízení je pokrýt 40 % potřeb EU v oblasti produktů strategických technologií, jako jsou elektrolyzéry pro výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů, solární fotovoltaické panely, větrné turbíny, baterie a tepelná čerpadla, z produktů vyrobených v Evropě. Nařízení bylo přijato v květnu 2024.

Další informace viz ElektrolyzérObnovitelné zdroje energieNet-zero či Zelená dohoda pro Evropu

Nízkouhlíkový vodík

[low-carbon hydrogen, LCH]

LCH je vodík vyráběný z neobnovitelných zdrojů energie, který splňuje prahovou hodnotu snížení emisí skleníkových plynů o 70 % v porovnání s fosilním komparátorem 94g CO2 na 1 MJ energie. Jedná se o vodík, který byl vyroben s maximální emisní stopou 3,38 kg CO2 na 1 kg vodíku. Definici včetně metodologie stanovující pravidla jeho výroby lze nalézt ve Směrnici o společných pravidlech pro vnitřní trh s plyny z obnovitelných zdrojů, se zemním plynem a s vodíkem, která je součástí tzv. plynárenského balíčku.

Další informace viz Plynárenský balíček či Emise skleníkových plynů

NZIA

[Net-Zero Industry Act, Nařízení o průmyslu pro nulové čisté emise]

Nařízení o průmyslu pro nulové čisté emise je součástí průmyslového plánu spadajícího do tzv. Zelené dohody pro Evropu. Cílem nařízení je pokrýt 40 % potřeb EU v oblasti produktů strategických technologií, jako jsou elektrolyzéry pro výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů, solární fotovoltaické panely, větrné turbíny, baterie a tepelná čerpadla, z produktů vyrobených v Evropě. Nařízení bylo přijato v květnu 2024.

Další informace viz Elektrolyzér, Obnovitelné zdroje energie, Net-zero či Zelená dohoda pro Evropu