Pokroky ve výstavbě vodíkové přepravní infrastruktury ve Francii

HYTEP dlouhodobě sleduje vývoj v oblasti výstavby přepravní a skladovací vodíkové infrastruktury v různých evropských státech. Tato témata nás zajímají, neboť Česká republika bude patřit k dovozcům obnovitelného vodíku. Domácí výrobní kapacity budou schopny pokrýt jen část poptávky. Dovoz obnovitelného vodíku je podmíněn jak existencí dostatečných výrobních kapacit v dalších státech, tak právě existencí přepravní a skladovací kapacity. V aktualitách se často věnujeme výstavbě vodíkové infrastruktury v Německu, dnes se však zaměříme na pokroky, k nimž došlo ve Francii.

Zpráva Energy Technology Perspectives 2024 shrnuje stav zelených technologií

Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydala na konci října 2024 svou každoroční zprávu zaměřující se na zelené technologie v kontextu mezinárodního trhu a celosvětové energetické politiky. Cílem zprávy je shrnout a názorně představit změny v trendech v oblasti energetiky, průmyslu a mezinárodního obchodu v kontextu nasazování zelených technologií, mezi které řadí baterie, elektromobily, fotovoltaické panely, větrné elektrárny, elektrolyzéry a tepelná čerpadla. IEA tvoří zprávu podle sesbíraných dat vždy pro daný rok zpětně.

Nová zpráva Hydrogen Europe: Hodnocení rozvoje evropské vodíkové infrastruktury

Na konci října 2024 vydala Hydrogen Europe analýzu s názvem Hydrogen infrastructure: the recipe for a hydrogen grid plan. Dokument označuje vodík jako nástroj interkonektivity, který umožní propojení energetických zdrojů, energetických systémů a energetické infrastruktury. Hydrogen Europe se v textu zamýšlí nad rozvojem vodíkové přepravní infrastruktury a skladovacích kapacit a zdůrazňuje, že právě přepravní infrastruktura a dostatečné skladovací kapacity jsou nezbytným předpokladem rozmachu vodíkového trhu.

Komentář: Jsme na konci jednoho vodíkového cyklu?

Evropský vodíkový sektor naráží na první větší komplikace.  Projekty, které měly být hnacím motorem rozvoje sektoru s velkým potenciálem dekarbonizace se ruší. Jen v minulém a tomto měsíci došlo ke zrušení několika velkých projektů společnosti BP, Neste, Repsol či Orsted. Souhrnně se jedná o stovky MW až jednotky GW elektrolytických kapacit, které byly buďto zrušeny trvale, nebo pozastaveny. Příčin je celá řada.

Letošní Global Hydrogen Review 2024 je tu!

Na začátku října vydala IEA další globální analýzu vývoje vodíkového trhu, která již tradičně vychází pod názvem Global Hydrogen Review (GHR). Tato analýza mapuje meziroční změny na světovém vodíkovém trhu i vývoj na regionálních vodíkových trzích, věnuje pozornost milníkům vodíkového vývoje v oblastech jako je průmyslové využití, doprava, energetika či vytápění a chlazení budov. Jaké jsou podle GHR trendy na vodíkovém trhu a jaké jsou prognózy IEA pro další vývoj vodíkových aplikací?

Evropská komise spustila konzultaci k pravidlům výroby nízkouhlíkového vodíku

Evropská komise spustila 27. září 2024 veřejnou konzultaci k pravidlům metodologie výpočtu emisí skleníkových plynů z nízkouhlíkových paliv (včetně nízkouhlíkového vodíku). Zpětnou vazbu je možné zaslat Komisi do 25. října 2024. Metodologie vznikla na základě poptávky ze směrnice v rámci dekarbonizačního balíčku pro trh s plyny. Metodologie se zaměřuje jak na emise, které vznikají při výrobě vodíku, tak na emise z úniků metanu, pokud dojde k jeho použití v rámci výroby, nebo na emise z dopravy a distribuce či koncového využití.

Čínský vodíkový sprint: Peking podle hodnocení IEA vede ve všech segmentech vodíkové ekonomiky

Čína je již několik let pionýrem ve vodíkových technologiích, patří také k největším výrobcům elektrolyzérů i vlastníkům největších vodíkových projektů. Peking tak v některých segmentech vodíkové ekonomiky udává tón celosvětově. Tato skutečnost nás nutí věnovat vývoji čínského vodíkového ekosystému značnou pozornost. To platí i o nové zprávě Global Hydrogen Review 2024, kterou vydala IEA v minulém týdnu. Jak hodnotí IEA vodíkový vývoj v Číně? A co plánuje čínská vláda v oblasti vodíkového hospodářství?  

Evropská komise vydala podrobné informace k druhé aukci Evropské vodíkové banky

Evropská komise vydala 27. září 2024 podrobné informace k druhé aukci Evropské vodíkové banky, která bude spuštěna 3. prosince 2024 s celkovou alokací 1,2 miliardy €. Alokace je rozdělena na 1 miliardu pro projekty výroby obnovitelného vodíku a 200 milionů pro projekty výroby obnovitelného vodíku s prokazatelným odběratelem v sektoru námořní dopravy. Novinkou je snížení maximální možné provozní dotace na 4 € za kilogram vodíku vyplácenou po dobu 10 let. Další novinkou je omezení pro výrobce obnovitelného vodíku, které umožňuje maximálně 25 % elektrolytické kapacity realizovat prostřednictvím technologií z Číny.

Evropská komise schválila 3 dobrovolná schémata k certifikaci obnovitelného vodíku 

Evropská komise schválila 3 dobrovolná schémata na certifikaci obnovitelných paliv nebiologického původu (RFNBO), mezi která řadíme obnovitelný vodík, čpavek, metanol a e-paliva. Dobrovolná schválená certifikační schémata zajišťují společnosti CertifHy, ISCC a REDcert. Dobrovolná schémata mají za cíl zajistit, aby vyráběný vodík mohl být prohlášen za obnovitelný a mohl získat certifikát udržitelnosti, kterým lze vykazovat plnění cílů směrnice na podporu obnovitelných zdrojů energie (RED). 

Vývoj trhu s obnovitelným vodíkem: jak to vidí Komise a Draghiho zpráva

V první polovině září zveřejnila EU několik dokumentů, z nichž dva se dotýkají rozvoje evropského vodíkového ekosystému. Prvním dokumentem byla zpráva o Stavu energetické unie, druhým pak Zpráva o budoucnosti evropské konkurenceschopnosti. Jaké jsou hlavní postřehy a závěry obou dokumentů a co obě zprávy říkají o vývoji trhu s obnovitelným vodíkem? 

European Union
Project "Česká vodíková technologická platforma 2023" CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_369/0025119
Is co-financed by the European Union