Průmyslové asociace vyzývají Evropskou komisi, aby se zaměřila na technologie Power‑to‑X

Průmyslové asociace vyzývají Evropskou komisi, aby se zaměřila na technologie Power-to-X

Celkem 17 evropských průmyslových asociací v čele s Německou inženýrskou federací (VDMA) vyzvalo v otevřeném dopise adresovaném novému místopředsedovi Evropské komise Fransi Timmermansovi k vyšší podpoře technologií Power-to-X, tedy technologií využívajících elektřinu k produkci plynných paliv či tepla. Informoval o tom zahraniční server Clean Energy Wire.

Lobbistické skupiny stojící za uvedeným dopisem vyzývají Evropskou komisi, aby formulovala tzv. Evropskou vodíkovou strategii, která by měla obsahovat také podrobný plán rozvoje trhu s vodíkem.

Dopis dále doporučuje Komisi, aby podporovala propojování sektorů, vědu a výzkum, aby připravila rovné podmínky pro všechny technologie a aby globálně podporovala technologie Power-to-X jako klíčové technologie potřebné k dosažení cílů stanovených Pařížskou dohodou.

Největší evropské Power-to-Gas zařízení by mohlo být v Nizozemsku

Asi nejskloňovanější technologií v oblasti Power-to-X technologií je technologie Power-to-Gas, jež funguje na principu přeměny elektřiny na plynná paliva.

Největší evropský projekt tohoto druhu je plánován v rotterdamském přístavu společnostmi BP a Nouryon. Má se jednat o 250MW zařízení, které by při použití elektřiny z obnovitelných zdrojů mělo vyrábět vodík pro tamní rafinerii BP. Ročně by mělo vyrobit až 45 tisíc tun vodíku, který je aktuálně vyráběn ze zemního plynu.

Power-to-Gas zařízení s výkonem 100 MW plánují také německý provozovatel přenosové soustavy Amprion a provozovatel přepravní soustavy Open Grid Europe či další německý provozovatel přenosové soustavy TenneT společně se společností Thyssengas.

Až 17 Power-to-Gas projektů do roku 2025

Podle nedávno zveřejněného draftu Desetiletého plánu rozvoje přepravní soustavy plynu, který zpracovává Evropská síť provozovatelů přepravních soustav zemního plynu (Entsog), by do roku 2025 mohlo v Evropě vyrůst až 17 nových Power-to-Gas zařízení využívajících elektřinu z obnovitelných zdrojů k produkci plynných paliv.

Ve zveřejněném seznamu projektů mají největší zastoupení projekty z Německa a Španělska. Nechybí zde však ani Česká republika díky projektu provozovatele české přepravní soustavy plynu NET4GAS nazvanému Greening of Gas (GoG).

Český projekt GoG, jehož cílem je realizace demonstračního zařízení technologie Power-to-Gas, je však prozatím ve velmi rané fázi vývoje. Podle informací z draftu Desetiletého plánu rozvoje přepravní soustavy v České republice 2020 – 2029 z 15. 7. 2019 je předpokládaný rok zprovoznění 2023. Ve verzi předané MPO a ERÚ z 31. 10. 2019 byl nicméně tento inovativní projekt vyřazen.


Zdroj:

https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/prumyslove-asociace-vyzyvaji-evropskou-komisi-aby-se-zamerila-technologie-power-x/

Image

Projekt “Koordinační činnost Česká vodíková technologická platforma 2027“
CZ.01.01.01/07/24_052/0005624
je spolufinancován Evropskou uniií.