Energiepark Mainz: největší projekt „power‑to‑gas“ zahájil provoz

Energiepark MainzPo roce výstavby byl na začátku července 2015 v německém Mainzu oficiálně zahájen provoz Energiepark Mainz, největšího zařízení pro výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů na světě. Cílem projektu je vývoj a testování zařízení tohoto typu, které umožňuje lépe pracovat s obnovitelnými zdroji energie v elektroenergetické síti.

V rámci projektu Energiepark Mainz je využívána energie větrných elektráren, dosahujících maximálního výkonu 6 MW. S její pomocí je ve třech elektrolyzérech od společnosti Siemens, využívajících technologii protonvýměnné membrány (PEM), vyráběn z vody čistý vodík. Každý z elektrolyzérů má maximální výkon 2 MW, což je dosud největší výkon u elektrolyzérů tohoto typu na světě – zařízení s PEM membránou se dosud využívala pro výkony řádově nižší.

Vodík je stlačován pomocí ionického kompresoru od společnosti Linde. Na rozdíl od běžných pístových kompresorů používá tato technologie válce naplněné iontovými tekutými solemi, které se nevypařují a nemísí s vodíkem, eliminují mechanické opotřebení a problémy s těsněním uvnitř válce. To vede k vyšší energetické efektivnosti plnění a spolu se sofistikovaným bezpečnostním systémem a dálkovou diagnostikou zajišťuje rovněž tichý a bezpečný chod.

Vodík lze pak přeměňovat zpět na elektřinu v palivových článcích, ale také ukládat do zásob plynu a následně využít v plynových elektrárnách nebo kogeneračních jednotkách, případně jinak využívat v průmyslu.

Celé zařízení doplňují nádrže na vodík a rozvodna.

Fungování systému „power-to-gas“ ve „vodíkové ekonomice“ ukazuje schéma na obrázku.

energiepark mainz orig

 

Energiepark Mainz je společným projektem energetiky Stadtwerke Mainz, univerzity Hochschule RheinMain a výrobních společností Siemens a Linde. Je spolufinancován částkou cca 17 mil. € z rozpočtu Spolkového ministerstva pro hospodářství a energetiku v rámci finanční iniciativy Energiespeicher (zásobník energie).

Zdroj:

http://www.proelektrotechniky.cz/obnovitelne-zdroje/69.php

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto a schéma © Energiepark Mainz

Další informace zde