NET4GAS: Česko a Bavorsko prohloubily spolupráci na rozvoji vodíkového hospodářství

NET4GAS: Česko a Bavorsko prohloubily spolupráci na rozvoji vodíkového hospodářství

Ministr průmyslu a obchodu ČR Jozef Síkela podepsal s bavorským ministrem hospodářství Hubertem Aiwangerem společné prohlášení o česko-bavorské spolupráci v oblasti vodíku. V podepsaném dokumentu obě strany ocenily spolupráci provozovatelů přepravních soustav na německé i české straně a jejich společné úsilí při přípravě žádosti o status projektu společného zájmu  (Project of Common Interest - PCI) pro Česko-německý vodíkový propoj (CGHI), Středoevropský vodíkový koridor (CEHC) a SunsHyne koridor. Všechny tři projekty, jichž je NET4GAS zakládajícím členem, jsou součástí vize Evropské vodíkové páteře (EHB), která určila klíčové koridory pro dodávky vodíku.

Ministři Česka a Bavorska se setkali začátkem května v Sokolově v testovacím centru chytré mobility BMW. Při té příležitosti podepsali dopis o záměru spolupráce zahrnující výstavbu vodíkové infrastruktury, využívání vodíku v dopravě, v energetice při výrobě elektřiny či tepla a také v průmyslu.

„Bavorsko má vodíkovou strategii, která spojuje špičkové technologie, inovace a ochranu klimatu. Chceme ji propojit s českým úsilím. Půjde také o propojení plánované německé vodíkové páteřní sítě s vodíkovou infrastrukturou na české straně. S panem ministrem Síkelou jsme se shodli na tom, že náběh vodíkového hospodářství je třeba posuzovat z evropské perspektivy,“ řekl při té příležitosti Aiwanger.

V podepsaném dokumentu obě strany ocenily spolupráci provozovatelů přepravních soustav na německé i české straně a jejich společné úsilí při přípravě žádosti o status projektu společného zájmu  (Project of Common Interest - PCI) pro Česko-německý vodíkový propoj (CGHI), Středoevropský vodíkový koridor (CEHC) a SunsHyne koridor. Všechny tři projekty, jichž je NET4GAS zakládajícím členem, jsou součástí vize Evropské vodíkové páteře (EHB), která určila klíčové koridory pro dodávky vodíku.

Víru v jejich význam potvrzuje také podepsaný dopis o záměru spolupráce v oblasti vodíku, který vnímá projekty jako cestu k diverzifikaci dodávek vodíku ze třetích států, která je pro rozvoj vodíkového hospodářství stejně důležitá, jako rozvoj produkce vodíku v regionu.