Vydávání oprávnění k výrobě vodíku elektrolýzou vody je nově jednodušší. Závisí na způsobu dalšího použití vodíku

Vydávání oprávnění k výrobě vodíku elektrolýzou vody je nově jednodušší. Závisí na způsobu dalšího použití vodíku

Výrobci vodíku cestou elektrolýzy vody v Česku již delší dobu řešili, jakým způsobem by měla být upravena jejich činnost. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo ve spolupráci s dalšími stakeholdery (na konzultačním procesu se podílel i HYTEP) pokyny pro živnostenské úřady, jak postupovat při vydávání oprávnění k výrobě vodíku elektrolýzou vody. Nová úprava je založena na principu, kdy oprávnění k výrobě vodíku elektrolýzou vody závisí na způsobu dalšího použití vodíku.  

Stávající postoj k vydávání živnostenských oprávnění pro výrobu vodíku vycházel z toho, že se jedná o podnikatelskou činnost ve smyslu živnostenského zákona (při naplnění znaků živnosti dle § 2 živnostenského zákona), a proto bylo nutné disponovat živnostenským oprávněním pro vázanou živnost s předmětem podnikání „Výroba nebezpečných chemických látek a nebezpečných chemických směsí a prodej chemických látek a chemických směsí klasifikovaných jako vysoce toxické a toxické“, neboť vodík je dle chemického zákona (č. 350/2011 Sb.) klasifikován jako nebezpečná látka. 

Nově dochází k zásadní změně a zjednodušení. Platí, že potřebná oprávnění k výrobě vodíku elektrolýzou vody závisí na způsobu dalšího použití vodíku. Potřebné pokyny MPO již komunikovalo s živnostenským úřady. Upřesnění vydávání živnostenských oprávnění tak např. nově stanovuje, že v případech, kdy „výroba vodíku a jeho využití pro vlastní potřebu“, tj. v případech kdy vodík není dále distribuován/prodáván, se nejedná o výrobu vodíku jako o podnikatelskou činnost ve smyslu živnostenského nebo energetického zákona nebo zákona o pohonných hmotách a není nutné mít k ní živnostenské oprávnění ani licenci ERÚ. V praxi se např. jedná o situaci, kdy má firma vlastní elektrolyzér a vlastní plničku (neveřejnou) a vodík využívá pouze ve vlastní flotile vodíkových vozidel. V takovémto případě pak firma musí samozřejmě plnit všechny bezpečnostní a technické předpisy a dále měřit množství vyrobeného vodíku a jeho kvalitu, nemusí však na činnost získat živnostenské oprávnění ani licenci od ERÚ.  

Přesný výklad týkající se vydávání živnostenských oprávnění pro výrobu vodíku elektrolýzou vody, jak jej obdržely živnostenské úřady, dnes sdílel HYTEP se členskými firmami. Dokument bude zveřejněn i na webových stránkách MPO a je k dispozici na příslušných živnostenských úřadech. 

 

Zdroj obrázku: https://www.ukforum.cz/en/uk-forum/8935-nevite-si-rady-s-paragrafy-zeptejte-se-studenta 

European Union
Project "Česká vodíková technologická platforma 2023" CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_369/0025119
Is co-financed by the European Union