
Ve světle negativních zpráv o (ne)rozvoji vodíku napříč segmenty výroby a jeho použití přichází Mezinárodní agentura pro energie (IEA) s realistickým, ale zároveň optimistickým prohlášením. Celosvětové investice do rozvoje výroby čistého vodíku, mezi které řadí IEA elektrolytické projekty a výrobny nízkouhlíkového vodíku, by měly vzrůst o 70 % oproti roku 2024, a to na celkových 7,8 miliard dolarů.
IEA vydala červnu 2025 nový report s názvem World Energy Investment 2025, ve kterém se zaměřuje na investice do energetických surovin a jejich využití, a to jak obnovitelných a nízkouhlíkových, tak fosilních. Navzdory řadě zrušených projektů z posledních let by měly celkové investice do výroby vodíku vzrůst o 70 % na 7,8 miliardy dolarů, tedy téměř na dvojnásobek oproti roku 2024. IEA zároveň tvrdí, že klesají investice do nízkouhlíkového vodíku (vyráběný z fosilních zdrojů zpravidla za použití technologií CCS a CCUS) a naopak rostou investice do elektrolytických projektů.
Z celkových 7,8 miliard dolarů má být na elektrolýzu alokováno 6 miliard dolarů, zatímco na nízkouhlíkový vodík pouhých 1,8 miliardy. Číslo je vypočteno ze všech projektů, které IEA trasuje ve své databázi, a které již oficiálně získaly FID. Podle těch by v případě jejich realizace vzrostla kapacita výroby čistého vodíku na 7,5 milionu tun v roce 2035, což by bylo téměř patnáctkrát tolik, co dnes.
V tomto kontextu je nutné zmínit, že největším současným tahounem projektů je Čína, na jejímž území se prodalo jen v loňském roce 3,2 GW kapacit elektrolyzérů (dle dat společnosti VNZ Insights). V Evropské unii bylo dle dat Hydrogen Europe ze studie Clean Hydrogen Monitor k roku 2024 instalováno celkem 385 MW elektrolyzérů.
Zdroje:
Zdroj obrázku: