
Moravskoslezský kraj patří k průkopníkům vodíkových technologií v České republice. Vzniká tady komplexní projekt vodíkového údolí, který řeší výrobu, distribuci i konkrétní využití tohoto obnovitelného zeleného plynu v průmyslu nebo dopravě. Ke klastru se připojil i největší český distributor plynu, skupina GasNet.
Moravskoslezský vodíkový klastr sdružuje zástupce kraje, univerzit i soukromých společností. Jeho strategickým cílem je v horizontu 10 let v regionu vytvořit fungující ekonomický systém výrobního a distribučního řetězce vodíku. Soustřeďuje v sobě veškeré činnosti od výroby vodíku, přes skladování a distribuci až po jeho spotřebu. Do klastru nyní vstoupil největší český distributor plynu, skupina GasNet, která v Moravskoslezském kraji provozuje veřejnou distribuční síť plynu a zajišťuje svými plynovody jeho dopravu ke koncovým odběratelům.
„Evropa jde cestou dekarbonizace. V roce 2050 se chce stát klimaticky neutrální a my toto směřování vítáme. Náš plán je postupně zemní plyn nahradit vodíkem. Je to čistá a obnovitelná energie. Navíc jde o plyn, který je skvělým médiem pro její uchování a přenos,“ říká Alexander Lužný, který v GasNetu řídí inovační oddělení.
Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj letos podepsaly společné vodíkové memorandum. GasNet ve všech třech krajích, které se řadí k lídrům vodíkové revoluce v Česku, už připravuje své vlastní projekty spojené s vodíkem. Ať už jde o plánované připojování výroben vodíku na distribuční plynovody nebo o pilotní projekty vstřikování vodíku k zemnímu plynu do běžné distribuční sítě.
„Aktuálně v rámci spolupráce s dalšími členy klastru připravujeme v Moravskoslezském kraji dva projekty, které se týkají lokální výroby vodíku a jeho následného přimíchávání k zemnímu plynu v distribuční síti,“ doplňuje Alexander Lužný z GasNetu.