České vodíkové projekty na novém Unijním seznamu projektů společného zájmu

České vodíkové projekty na novém Unijním seznamu projektů společného zájmu

Dva vodíkové koridory vedoucí přes Českou republiku byly zařazeny na seznam PCI (Project of Common Interest) a PMI (Project of Mutual Interest), tedy projektů společného zájmu a projektů ve společném zájmu, přijatém Evropskou komisí. PCI jsou projekty nezbytné pro implementaci prioritních koridorů a oblastí energetické infrastruktury, stávají se také nedílnou součástí příslušných regionálních investičních plánů a vnitrostátních desetiletých plánů rozvoje sítě. PMI představují klíčové přeshraniční energetické infrastrukturní projekty mezi EU a nečlenskými zeměmi, které přispívají k energetickým a klimatickým cílům Unie.

Na konci listopadu tak Evropská Komise završila několikaměsíční proces výběru projektů, které jsou posuzovány v souladu s kritérii uvedenými v Nařízení (EU) 869/2022 a představila nový seznam projektů PCI a PMI, tentokrát poprvé zaměřený na rozvoj vodíkové infrastruktury. Kandidátské projekty prošly předvýběrem v takzvaných regionálních skupinách, kde v rámci prioritního koridoru pro Vodíková propojení ve středovýchodní a jihovýchodní Evropě bylo původně navrženo 47 projektů, z nichž byly pro seznam PCI/PMI vybrány pouze čtyři včetně vodíkových koridorů Czech German Hydrogen Interconnector (CGHI) a Central European Hydrogen Corridor (CEHC). Oba projekty předložila společnost NET4GAS za podpory českých institucí - - Ministerstva průmyslu a obchodu a Energetického regulačního úřadu.

Zařazení na unijní seznam PCI/PMI přináší projektům výhody například v podobě možnosti čerpání dotací z unijních programů podpory, regulačních pobídek či zrychleného povolovacího řízení (úspěšně implementováno jen v některých zemích).

Nový unijní seznam vodíkových projektů vstoupí v platnost, pokud proti němu Evropský parlament (EP) nebo Evropská Rada (ER) nevysloví námitky. Platnost seznamu se očekává v prvním kvartálu roku 2024.

Česko-německý vodíkový propoj (Czech-German Hydrogen Interconnector – CGHI)

Cílem projektu CGHI je od roku 2030 vytvořit vodíkový koridor ze severu Německa vedoucího přes Českou republiku dále na jih Německa, který by umožnil přepravu až 1,5 milionu tun vodíku ročně. Za tímto projektem stojí tři provozovatelé plynárenských sítí – německé společnosti Gascade a OGE a český NET4GAS.

Celková délka koridoru je 1068 kilometrů s přepravní kapacitou 144 GWh/d. Projekt počítá se 100% využitím stávající plynárenské infrastruktury, díky čemuž vznikne nákladově efektivní a účinné řešení pro přeshraniční přepravu vodíku. Projekt se aktuálně nachází ve fázi studie proveditelnosti a předběžné výsledky ukazují, že po určitých technických úpravách nic nebrání využití stávajících plynovodů pro přepravu vodíku.

Projekt zároveň zohledňuje plánovaná německá vodíková páteřní síť (Kernnetz). Německo je hlavním očekávaným spotřebitelem vodíku v Evropě, a proto je vybudování této sítě pro rozvoj evropské vodíkové ekonomiky klíčové. To, že současný německý plán uvažuje s toky přes tento koridor, pouze podtrhuje důležitost jeho realizace.

CGHI již podpořila celá řada subjektů v odvětví včetně společností ČEZ nebo GasNet. Projekt rovněž získal podporu Ústeckého kraje, v jehož plánovaném rozvoji krajského vodíkového hospodářství může tento koridor hrát významnou roli.

Středoevropský vodíkový koridor – (Central European Hydrogen corridor – CEHC)

Přepravci OGE, NET4GAS, Eustream, Gas TSO of Ukraine si v rámci projektu CEHC kladou za cíl vybudovat vodíkovou "dálnici" přes střední Evropu pro přepravu vodíku z Ukrajiny do míst spotřeby v Německu, České republice a na Slovensku.

Celý koridor měří 1225 kilometrů a jeho přepravní kapacita dosahuje 144 GWh/d. Stejně jako CGHI i u CEHC bude možné technicky částečně upravit a opětovně využít stávající plynárenskou infrastrukturu (např. v ČR). To umožní přepravu čistého vodíku na dlouhé vzdálenosti za přijatelné náklady. Zprovoznění se předpokládá od roku 2030.

CEHC rovněž podpořily významní hráči v odvětví energetiky a především subjekty, které plánují s vodíkem nakládat. Patří mezi ně například SPP Distribúcia, Ukrtransgas, ČEZ, Město Brno, GasNet, MND, Teplárny Brno, C-Energy.

Více informací o projektech je možné nalézt na webových stránkách: www.cghi.eu a www.cehc.eu

V případě zájmu projekty podpořit, prosím, kontaktujte:

Image

Projekt “Koordinační činnost České vodíkové technologické platformy 2027“
CZ.01.01.01/07/24_052/0005624
je spolufinancován Evropskou uniií.