Vodíkové projekty letos narostly ve světě o 35 % navzdory makroekonomickým překážkám

Vodíkové projekty letos narostly ve světě o 35 % navzdory makroekonomickým překážkám

Globální organizace, Hydrogen Council, společně s konzultační společností McKinsey & Company vydala nový report s názvem Hydrogen Insights 2023 December Update, který popisuje vývoj v rámci globální vodíkové ekonomiky.

Dle reportu má vodík klíčovou úlohu v dekarbonizaci náročných odvětví, umožňuje efektivní přenos energie do oblastí s omezenými zdroji a podporuje vytváření čistého a odolného energetického systému. Proces implementace vodíku se nachází v bodě zlomu, kde na jedné straně převažují pozitivní faktory, jako je rostoucí a postupně se rozvíjející projektový zásobník a podpůrné regulační opatření pro dekarbonizaci. Na straně druhé se však objevují výzvy v podobě nárůstu nákladů, zpoždění realizace projektů, nejistoty v oblasti regulace a vyšších finančních nákladů.

Evropa si udržuje vedoucí pozici v celkovém projektovém portfoliu s více než 190 miliardami USD v oznámených investicích. Avšak pouze 7 % oznámených investic do produkce obnovitelného vodíku prošlo konečným rozhodnutím (FID). V Evropě tato čísla činí 4 % (8 miliard USD), v Severní Americe 15 % (10 miliard USD) a v Číně 35 % (12 miliard USD).

Vodíkové projekty v globálním měřítku reprezentují roční kapacitu produkce obnovitelného vodíku ve výši 45 Mt do roku 2030, přičemž k datu října tohoto roku již více než 3 Mt ročně prošlo konečným investičním rozhodnutím (FID).Yoshinori Kanehana, předseda představenstva společnosti Kawasaki Heavy Industries Ltd. a místopředseda Hydrogen Council, uvedl: "Nejnovější údaje naznačují, že obnovitelný vodík směřuje neustále vpřed, avšak k dosažení našich cílů je klíčová spolupráce. Pro realizaci více než 1 400 globálně ohlášených projektů na výrobu obnovitelného vodíku a s tím spojených ročních dodávek ve výši 45 milionů tun do roku 2030 budou nezbytné dělat ambiciózní společné kroky ze strany soukromého a veřejného sektoru."I přes stále výrazný růst je nezbytné zvýšit počet oznámených projektů a urychlit vývoj těch stávajících. K tomu, aby svět včas dosáhl cesty dekarbonizace, je nezbytné zajistit pro vodíkové projekty dodatečných 430 miliard USD.

"Je slibné vidět, že se projekty obnovitelného vodíku vyvíjejí v různých světových oblastech, a že 12 GW kapacity elektrolyzérů dosáhlo FID. Avšak musíme dále stavět na tomto momentu, pokud má vodík splnit svou roli při podpoře energetické přechodové fáze. Toho lze dosáhnout správnými regulačními rámci a spoluprací v celém hodnotovém řetězci vodíku." Konstatuje Sanjiv Lamba, CEO společnosti Linde a místopředseda Hydrogen Council.

Z reportu Hydrogen Insights 2023 vyplývá, že změny v prostředí vodíkového hospodářství probíhají v náročnějším makroekonomickém kontextu. Zvýšené kapitálové náklady, náklady na EPC (součet nákladů na infrastrukturu a nákladů na pořízení projektu) a vyšší náklady na obnovitelnou energii přispěly ke zvýšení nákladů na výrobu obnovitelného vodíku. Očekávané náklady na výrobu obnovitelného vodíku tak stouply o 30-65 %, což má za následek ceny ve výši 4,5-6,5 USD/kg. Tuto skutečnost potvrdil Bernd Heid, vedoucí partner v McKinsey & Company.

Hydrogen Council však dlouhodobě předpokládá, že náklady na výrobu obnovitelného vodíku se sníží na rozmezí 2,5-4 USD/kg. Nejefektivnější pákou pro redukci kapitálových výdajů a celkových nákladů na obnovitelný vodík je údajné snížení nákladů na elektrolyzéry až o 70 % do roku 2050. Nicméně, k dosažení plné optimalizace kapitálových výdajů na výrobu obnovitelného vodíku, je nezbytné přijmout dodatečná opatření, včetně standardizace projektů. I když se očekává, že náklady klesnou o 45 % do roku 2030, v reportu je také uvedeno, že aktivní optimalizace projektů může snížit náklady ještě o dalších 25 %.

Zdroje:

https://hydrogencouncil.com/en/hydrogen-insights-2023-december-update/

https://hydrogencouncil.com/en/hydrogen-project-pipeline-grows-by-35-since-january-2023/

https://hydrogencouncil.com/wp-content/uploads/2023/12/Hydrogen-Insights-Dec-2023-Update.pdf

European Union
Project "Česká vodíková technologická platforma 2023" CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_369/0025119
Is co-financed by the European Union