IEA: Rozvoj vodíkového hospodářství jako cesta k dekarbonizaci a energetické bezpečnosti

IEA: Rozvoj vodíkového hospodářství jako cesta k dekarbonizaci a energetické bezpečnosti

Zpráva IEA konstatuje, že po mírném zpomalení způsobeným pandemií COVID lze pozorovat, že spotřeba vodíku ve světě roste, a to cca o 3 % ročně. V roce 2022 tvořil nízkoemisní vodík cca 1 % globální výroby a spotřeby vodíku. Pozitivně se podle IEA rozvíjí tzv. nové aplikace vodíku (např. skladování elektrické energie, využití vodíku v průmyslu vysokých teplot a energetických nároků). Zpráva zdůrazňuje, že pro rozvoj výroby a využití nízkoemisního vodíku je klíčové, jak se budou rozvíjet systémy vodíkové přepravy; podle GHR23 bude v roce 2030 cca 20 % vodíku vyrobeno jinde, než bude spotřebováno.

K rozvoji vodíkového hospodářství napomáhá i to, že již více než 40 států připravilo národní vodíkovou strategii a mnohé další země ji projednávají. I když řada států zatím nemá vodíkovou strategii, tyto státy počítají s vodíkem (včetně nízkoemisního vodíku) jako klíčovým energetickým zdrojem ve strategiích ekonomického a průmyslového rozvoje i ve strategiích dopravního rozvoje.

V globálním hodnocení očekává GHR23 v období do roku 2030 růst produkce i využívání nízkoemisního vodíku. Za zásadní překážku rychlejšího rozvoje vodíkového hospodářství zatím považuje cenu nízkoemisního vodíku. IEA se domnívá, že důvodem, proč některé vlády omezily podporu rozvoje vodíkového hospodářství, jsou stoupající náklady a prohlubující se ekonomické problémy. To se projevilo zejména v Evropě, kde se hlavní brzdou růstové trajektorie vodíkového hospodářství stal ruský útok na Ukrajinu a následné zdražení plynu. Ze stávajících údajů se nicméně zdá, že valná část evropských států již překonala negativní ekonomické dopady války na Ukrajině a sankcí uvalených na Rusko. IEA konstatuje, že na rozvoji vodíkového hospodářství v Evropě i ve světě se pozitivně odrazila intenzivnější multilaterální spolupráce mezi státy i mezi firmami a dalšími stakeholdery.

Globální zpráva o vodíku a IEA navrhují urychlit rozvoj vodíkového hospodářství; to vidí jako cestu k dekarbonizaci a posílení energetické bezpečnosti. V této souvislosti IEA naléhá na vlády, aby zavedly režimy podpory pro výrobu a využití nízkoemisního vodíku, urychlily implementaci opatření, která již mají připravená, odstraňovaly regulační překážky ve všech oblastech vodíkového hospodářství včetně licencování a povolování a přijímaly odvážnější opatření pro stimulaci poptávky po nízkoemisním vodíku, a to zejména v sektorech, kde je vodík využíván již dnes.

Zdroj:

https://www.iea.org/reports/global-hydrogen-review-2023

European Union
Project "Česká vodíková technologická platforma 2023" CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_369/0025119
Is co-financed by the European Union